Strona głównaPoradyDeja vu- co to jest?

Deja vu- co to jest?

Data

Kategoria

Deja vu – co to oznacza? To termin, jaki wielokrotnie pojawia się natomiast w literaturze, w filmach, jednak również w medycynie. Deja vu jest sposobem paramnezji, więc zakłócenia wspomnień. Deja vu znaczy odczuwanie, iż jakaś sytuacja – właśnie taka sama – przeżywana była już w przeszłości z współczesną wiedzą o tymże, iż nie jest to realne. Czy deja vu jest naturalnym zjawiskiem, lub także jego doświadczanie winno skłonić pacjenta do odwiedzenia specjalisty?

Deja vu – na czym polega?

Deja vu znaczy dokładnie (z francuskiego) „już widziane”. Jest to uczucie, iż konkretna sytuacja, w której się znaleźliśmy, już nam się niegdyś przydarzyła. To działanie dotyczyć także może miejsca, jakie wydaje nam się znane, natomiast w którym się znajdujemy pierwszy raz w życiu. Co więcej, możemy przewidzieć, co zdarzy się w najbliższej przyszłości, no ponieważ przecież – we własnym doświadczeniu – taka sytuacja już niegdyś się zdarzyła.

Co ciekawe zjawisko deja vu najczęściej jest w sytuacjach, w jakich przemieszczamy się z miejsca na miejsce. Okazuje się więc, iż podróże oraz wyjazdy w nowe miejsca, uaktywniają część mózgu połączoną z gromadzeniem danych w sposób nieświadomy oraz wywołują wrażenie deja vu. Jeśli znajdujemy się po raz pierwszy w pewnym miejscu, własny umysł kojarzy tą scenerię konkretnego miejsca z tymże, co wcześniej trafiło do świadomości utajonej. Dlatego oczywiście bierze się wrażenie, iż znamy miejsce, w jakim jesteśmy po raz pierwszy.

Czemu mamy deja vu?

Nieraz działanie deja vu może być efektem zmęczenia oraz strachu. Po prostu umysł nie działa dobrze oraz daje znać, iż czas zwolnić oraz wypocząć. Deja vu jest także sygnałem poważnych dolegliwości. Częste, silne oraz długotrwałe odczuwanie deja vu może być sygnałem zniszczenia podstawowych okolic mózgu (np. po wylewie), rodzajem ataku padaczki czy objawem dolegliwości psychicznej, np. schizofrenii. Działanie deja vu przytrafia się niezwykle wielu osobom oraz z zasady nie jest sygnałem niczego niepokojącego.

Deja vu – jedni częściej, drudzy rzadziej

Uczucia deja vu doświadczył prawdopodobnie nie raz każdy spośród nas (choć częściej zdarza nam się, jeśli jesteśmy młodzi, z wiekiem – rzadziej). Specyficznym jego rodzajem jest „wstrząs przedsenny”, kiedy budzimy się sekundę po zaśnięciu z przekonaniem, iż spadliśmy z łóżka. Czasami natomiast deja vu może być sygnałem dolegliwości, niezwykle wielokrotnie współistnieje ponieważ wraz z zakłóceniami neurologicznymi, tzw. padaczką skroniową. Owa postać padaczki wyróżnia się niepoprawnymi wyładowaniami elektrycznymi ograniczonymi właśnie do płata skroniowego mózgu.

Czy deja vu winno martwić?

Zwykle deja vu nie jest działaniem, jakim należy się denerwować. Wyjątkiem są sytuacje, jeśli zdarza się ono wielokrotnie oraz prowadzą mu drżenie mięśni oraz strata nad nimi kontroli, zakłócenia czucia oraz halucynacje (w tymże smakowanie, dotykanie, wąchanie rzeczy, jakich tak właściwie nie ma), powtarzające się przypadkowe ruchy, jak mruganie czy chrząkanie. W takim wypadku należałoby udać się do specjalisty. Nieraz deja vu może towarzyszyć sklerozie, wybrane osoby zmagające się z nią tworzą choćby fałszywe wspomnienia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Na topie