Strona głównaAktualnościDepresja - jak poradzić sobie z depresją?

Depresja – jak poradzić sobie z depresją?

Data

Kategoria

Depresja jest chorobą, która obecnie występuje bardzo często i cierpi na nią znaczny odsetek społeczeństwa. Depresja jest źródłem dużych cierpień dla pacjentów i znacznie upośledza ich życie społeczne i zawodowe. Na szczęście, odpowiednio wczesne rozpoczęcie leczenia daje szansę na długotrwałą poprawę.

Główne objawy depresji

Depresja to choroba, która objawia się przede wszystkim obniżonym nastrojem. Chory nie ma chęci do życia, nic go nie interesuje, trudno jest mu zmobilizować się do wykonywania codziennych obowiązków. Przy depresji występuje także wzmożona płaczliwość i przygnębienie. Inne charakterystyczne objawy to problemy ze snem i budzenie się wcześnie rano, zaburzenia apetytu i uczucie niepokoju. Dla depresji charakterystyczne jest także to, że chory czuje się dużo gorzej w pierwszej połowie dnia. Wielu chorych w tym okresie odczuwa także wysokie poczucie winy. Gdy depresja wchodzi w zaawansowane stadium pojawiają się myśli samobójcze.

Kiedy pojawia się depresja?

Depresja zazwyczaj pojawia się w reakcji na trudne doświadczenia życiowe. Może to być śmierć męża, dziecka, rozwód, choroba, niepełnosprawność czy po prostu samotność. Do depresji może przyczynić się także trudna sytuacja finansowa i zadłużenie. Zapadają na nią także osoby, które cierpią z powody przemocy fizycznej i psychicznej. Jednocześnie warto pamiętać, że na depresję można zachorować również wtedy, gdy w życiu wszystko nam się dobrze układa.

Czy depresja jest groźna?

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że depresja jest chorobą bardzo groźną a nawet śmiertelną. Chory, który na czas nie podda się leczeniu w pewnym momencie zaczyna tracić siły, nie jest w stanie wykonywać codziennych czynności, wstawać z łóżka. Jego cierpienie jest tak silne, że często jeśli nie trafi na oddział decyduje się na samobójstwo.

Dlaczego tak ważne jest by wcześnie rozpocząć leczenie depresji?

Każdy, kto zastanawia się, jak poradzić sobie z depresją musi pamiętać, że jej leczeniem zawsze powinien zajmować się lekarz psychiatra. Nie należy bać się takich wizyt w poradni ani tym bardziej wstydzić się konieczności skorzystania z pomocy psychiatrycznej. Jeśli obniżony nastrój oraz inne objawy utrzymują się przez kilka tygodni to znak, że czas skonsultować się z lekarzem. Trzeba brać pod uwagę, że na wizytę państwową czeka się dłuższy czas. Leki podnoszące nastrój zalecane w depresji zaczynają działać dopiero po kilku tygodniach. Czas ten często obfituje w przemijające skutki uboczne. Dość często zdarza się także, że pierwszy podany lek nie działa na danego pacjenta i trzeba wypróbować drugi na nawet trzeci. Właśnie z tych względów warto zacząć leczyć się wcześnie bo poprawa nie przychodzi od razu. Ponadto lekarze psychiatrzy wspomagająco przepisują leki uspokajające oraz ułatwiające zasypianie. Wszystkie leki należy przyjmować ściśle według zaleceń. Ponadto pacjent może sam sobie pomóc poprzez zmianę pewnych nawyków. Powinien on często przebywać na świeżym powietrzu, starać się być zajętym i nie unikać kontaktów z innymi ludźmi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Na topie