Strona głównaPoradyJak poradzić sobie po rozstaniu?

Jak poradzić sobie po rozstaniu?

Data

Kategoria

Miłość- silne uczucie na wielu płaszczyznach

Miłość jest uczuciem, które ubogaca. Na temat miłości powstaje wiele dzieł literackich i muzycznych, miłość jest także tematem rozważań myślicieli i ludzi nauki oraz zwykłych, codziennych rozmów. Fakt ten wskazuje wyraźnie, jak ważne jest to uczucie i jak wiele w naszym życiu zależy od doświadczania bądź braku miłości. Nie ogranicza się ono wyłącznie do relacji między kobietą a mężczyzną. Istnieje przecież miłość rodzicielska, braterska, tym rodzajem uczucia obdarzają się także przyjaciele i osoby, które są ze sobą silnie zżyte. Charakteryzuje się ono jednak zawsze potrzebą bycia obecnym w życiu drugiej osoby, dzielenia się z nią faktami ze swojego życia, niesienia pomocy w potrzebie, wspólnego spędzania czasu lub regularnego kontaktu oraz świadomości, że nie jesteśmy sami w otaczającej nas rzeczywistości. Ukochane osoby wypełniają codzienność nawet, kiedy fizycznie są daleko. Miłość istotnie wpływa na nasze samopoczucie, zachowanie, a nawet zdrowie. Bywa spełniona, ale może też stać się źródłem udręki i bólu, z którym trzeba sobie poradzić.

Trauma rozstania

Choć miłość ma wiele barw, w rozważaniach na temat tego uczucia najwięcej uwagi poświęca się miłości między kobietą a mężczyzną, czyli miłości romantycznej. Choć jest dobrym i pożądanym uczuciem, niejednokrotnie to ona staje się przyczyną wielu trosk, żalu i niepowodzeń. Dzieje się tak, kiedy po okresie, w którym wspólne życie dostarcza pozytywnych emocji, stopień przywiązania do drugiej osoby jest bardzo wysoki, budowane są dobre wspomnienia i wydaje się, że nic nie jest w stanie zburzyć silnej więzi między dwojgiem ludzi, uczucie wygasa. W relację wkrada się obojętność, wspólne spędzanie czasu przestaje cieszyć, a piętrzące się problemy zaczynają stanowić barierę nie do pokonania. Przychodzi więc moment rozstania. Najbardziej cierpi osoba, której uczucia były silniejsze w ostatniej fazie związku i nie była gotowa na ostateczne zerwanie  relacji. To ona musi się więc zmierzyć z traumą rozstania, uporządkować swoje życie i znaleźć siłę, by pójść naprzód. Jest to czas, w którym pada pytanie: „Jak poradzić sobie po rozstaniu?”

Jak przetrwać pierwsze chwile po rozstaniu?

Psychologowie rozróżniają kilka faz, przez które krok po kroku musi przejść człowiek, aby poradzić sobie z nową sytuacją i opanować towarzyszący temu ból psychiczny. Przejście przez wszystkie fazy to proces długotrwały, choć jego tempo zależy od konkretnej osoby i jej umiejętności radzenia sobie z przykrymi sytuacjami. Zawsze po rozstaniu towarzyszą nam bardzo silne negatywne emocje. W pierwszej fazie jest to złość, niemożność zrozumienia sytuacji, poczucie niesprawiedliwości, a nawet zaprzeczanie temu, co się stało. Często przytłoczenie nową sytuacją powoduje, że nie jesteśmy w stanie skupić uwagi na czynnościach, na wykonywanie których nawet nie zwracaliśmy uwagi, gdy związek jeszcze trwał. Ciężko jest więc wstać rano, wziąć kąpiel i przygotować posiłek. Problem sprawiają także inne zadania, które należy wykonać w ciągu dnia, w tym praca zawodowa. Przyczyną jest poczucie, że po rozstaniu nic nie jest już tak ważne, jak było kiedyś. Organizm mobilizuje siły, aby przeprogramować umysł i odnaleźć się w nowej rzeczywistości. W tej sytuacji nie jesteśmy jednak bezbronni. Choć próżno szukać metod, które pozwolą nam zaczynać nowy dzień z wigorem, możemy ulżyć psychice nie próbując przekonywać się na siłę, że nic się nie stało. Umysł podpowiada, że po rozstaniu nastąpił koniec świata, który jest nam znany. Z tego powodu należy w pierwszych dniach (a nawet tygodniach) przyjąć do wiadomości, że rzeczywiście jest tak, jak czujemy. Należy dać sobie prawo do płaczu i wspominania, pozwolić, aby emocje targały nami z wielką siłą. Nawet, jeśli każdy posiłek, każdy prysznic i każdy powrót z pracy będzie musiał być odreagowany wybuchem płaczu. Takie reakcje są typowe na początku nowej drogi i mijają. Wtedy przychodzi odpowiedni czas na poukładanie swoich spraw i poradzenie sobie z rozstaniem.

Sposoby na poradzenie sobie z rozstaniem

Choć pierwszy żal i gwałtowne reakcje ustają, ból po rozstaniu nie mija. Nadal w umyśle toczy się walka o powrót do normalności i odzyskanie równowagi psychicznej. Ten etap trwa znacznie dłużej niż pierwszy szok, jednak to właśnie wtedy w głowie mają szansę pojawić się nowe pomysły, jak sobie poradzić i w jaki sposób iść przez życie. Ważnych jest więc kilka rzeczy:

Pozbycie się pamiątek

Podczas trwania relacji zbieramy pamiątki, które po rozstaniu nie są nam już potrzebne, a mogą rozdzierać stopniowo gojące się rany w psychice. Jeśli mają jednak duże znaczenie sentymentalne, nie warto ich wyrzucać. Dobrym rozwiązaniem jest oddanie ich zaufanej osobie na przechowanie. Gdy ból ustanie i pojawi się nowa miłość, widok pamiątek nie będzie już wywoływał nieprzyjemnego poczucia straty. 

Udział w spotkaniach towarzyskich

Przez długi czas możemy nie mieć ochoty na spotkania towarzyskie, jednak gdy minie pierwszy szok, unikanie znajomych nie jest dobrym pomysłem. Konwersacje z przyjaciółmi na różne tematy przy filiżance kawy lub lampce wina pomogą utrzymać świadomość, że wciąż jesteśmy ważni dla ludzi z naszego otoczenia i pomimo rozstania nie kroczymy przez życie sami. 

Wyznaczenie celu, do którego warto dążyć po rozstaniu

Faktem jest, że po rozstaniu życie znacząco się zmienia. Możemy zatem nie mieć ochoty wracać do tego, co było nam dobrze znane zanim rzeczywistość zmieniła się na dobre. Warto jednak zajrzeć wgłąb swojego umysłu i zastanowić się, co sprawia nam przyjemność oraz co ma potencjał, aby sprawić, że znowu poczujemy się wartościowi. Aby trwałe poradzić sobie po rozstaniu, warto obrać cel zgodny z naszymi zainteresowaniami. Być może praca, którą wykonujemy nie sprawia przyjemności? Być może od zawsze byliśmy głodni poznawania świata i powinniśmy pracować w branży, która to umożliwia? Następnie warto zastanowić się, co należy zrobić, by zmienić to, co wymaga zmiany i wprowadzić plan w życie. Ból po rozstaniu zacznie słabnąć, a życie będzie stawać się coraz piękniejsze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Na topie