Strona głównaAktualnościLekomania - czym jest i jak ją leczyć?

Lekomania – czym jest i jak ją leczyć?

Data

Kategoria

Lekomania jest poważnym nałogiem polegającym na uzależnieniu od środków i stosowaniu ich poprzez dłuższy czas w przesadnej ilości. Jest jednakowo kłopotliwa, co inne uzależnienia (alkoholizm czy narkomania). Dotyczy wielu środków – zarówno tychże na receptę, jak również często dostępnych. Środki różnią się ze względu na wartości uzależniające. Głównie jest uzależnienie od środków przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych, natomiast również uzależnienie od środków usypiających, uśmierzających, euforyzujących, dopingujących, hormonalnych, natomiast choćby przeczyszczających.

Czym jest lekomania?

Lekomanią charakteryzuje się uzależnienie od leków. Zależność lekowa (lekozależność) jest jednakowo niebezpieczna, co pozostałe uzależnienia od sposobów wywołujących działania psychoaktywne (alkoholizm, narkomania, uzależnienie od dopalaczy). Treści zamknięte w środkach wchodzą w interaktywność z procesami życiowymi realizowanymi poprzez system człowieka. Uzależnienie od środków może powodować specjalne objawy fizyczne czy emocjonalne, oddziaływać na zmianę zachowania.

Najczęściej oraz najszybciej tworzy się zależność emocjonalna od środka, później zależność fizyczna. Uzależnienie od środków wyróżnia się m.in. silną potrzebą (przymusem) przyjmowania środka, zabezpieczeniem zapasu leku, obecnością tzw. symptomów abstynencyjnych pojawiających się po szybkim obniżeniu ilości czy po zakończeniu wykorzystywania leku i negatywnymi konsekwencjami, które wiążą się ze stosowaniem odmiennych treści psychoaktywnych.

Lekomania – przyczyny

Przyczyn lekomanii jest dużo; tak jak w wypadku różnych uzależnień ludzie wchodzą w jej sidła z rozmaitych względów. Dla jednych powodem będzie przesadna troska o własne zdrowie, dla różnych chęć eksperymentowania z rozmaitymi doświadczeniami. Najbardziej uzależniające są środki euforyzujące, ponieważ poprawiając nastrój, powodują, iż jeszcze chcemy się tak czuć.

Po czym poznać, iż własny bliski nadużywa leków – objawy lekomanii

Lekomania może być połączona z dwoma zjawiskami: z uzależnieniem psychicznym i z uzależnieniem psychicznym. Kolejne spośród przytoczonych jest zwłaszcza niebezpieczne zwłaszcza z tego powodu, iż w razie szybkiego odstawienia wykorzystywanych (szczególnie długotrwale) środków dochodzić może do wystąpienia objawów abstynencyjnych – część spośród nich, jak np. silne wahania ciśnienia krwi lub zaburzenia oddychania, mogą być choćby niebezpieczne dla życia chorego. Nim natomiast dojdzie do tak uciążliwych kiedy przytoczone powyżej sytuacje, rodzina może dostrzec u własnego bliskiego pozostałe sygnały lekomanii.

Jak efektywnie leczyć lekomanię?

Efekty lekomanii mogą mieć spory wpływ na zdrowie oraz życie chorego, natomiast również na sposób jego ogólnego działania. Długotrwałe stosowanie środków może doprowadzać do stopniowego niszczenia wątroby, żołądka, trzustki i jelit. Chory może mieć kłopoty z uwagą, snem, wielokrotnie jest w stanie ciągłego zdenerwowania. Leczenie lekomanii niezwykle wielokrotnie potrzebuje dwutorowego działania. Stosuje się zarówno leczenie wsparte na detoksie, jak również psychoterapię. Leczeniem lekomanii zajmują się eksperci działający w ośrodkach leczenia uzależnień.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Na topie