Era luźnych związków
Czasy, w których nieformalny związek kobiety i mężczyzny postrzegany był w kategoriach wstydu i grzechu, minęły bezpowrotnie. Choć narzeczeństwo, a w późniejszym etapie związku także małżeństwo, jest wciąż bardzo popularne i w wielu kręgach traktowane jako powinność ludzi darzących się uczuciem, luźne związki są coraz częściej wybieraną formą relacji dwojga ludzi. Powodów jest wiele, począwszy od niepewności dotyczącej stopnia zaangażowania partnerów, po sytuację materialną rodzin, z których się wywodzą. Warto przyjrzeć się zaletom i wadom niezobowiązujących relacji. Może się okazać, że w zależności od sytuacji i kondycji psychicznej partnerów, warto pozostać w luźnym związku lub lepiej jest go sformalizować.
Zalety niezobowiązujących relacji
Nieformalny związek ma kilka silnych zalet, które niewątpliwie są przyczyną odkładania decyzji o małżeństwie. Dotyczy to zwłaszcza młodych ludzi, którzy nie czują jeszcze potrzeby ustabilizowania swojej sytuacji życiowej lub nie są pewni swoich uczuć do partnera. Nie brakuje jednak związków z długoletnim stażem, których strony nie decydują się na zawarcie małżeństwa. Zarówno dla młodych par, jak i dla ludzi, którzy tworzą związek już bardzo długo, ważnych jest kilka aspektów.
Samodzielność finansowa
Choć przyjęło się, że w relacji dwojga ludzi finanse nie powinny odgrywać zasadniczej roli, prowadzenie wspólnego gospodarstwa domowego generuje koszty, których pokrycie jest zadaniem obu stron. Pozostawanie w luźnym związku gwarantuje samodzielność i umożliwia dbanie wyłącznie o własne finanse, co ogranicza pole do powstawania nieporozumień mogących nieść negatywne konsekwencje dla związku.
Własna przestrzeń życiowa
Pary żyjące w niezobowiązującej relacji zachowują dużo przestrzeni życiowej wyłącznie dla siebie. Mają zatem pełną wolność wyboru, mogą samodzielnie decydować o tym, w jaki sposób spędzają czas i ile prywatności potrzebują. Choć o każdą relację należy dbać i poświęcać jej wystarczająco dużo uwagi, pełna decyzyjność w zakresie organizacji swojej przestrzeni życiowej może być zbawienna i ułatwiać pielęgnowanie uczucia łączącego dwoje ludzi. Pole do konfliktów zostaje ograniczone, a podczas spotkań z partnerem zachowana zostaje energia, by w jak najlepszy sposób wykorzystywać czas spędzony razem.
Brak rutyny
W luźnym związku nie ma ryzyka pojawienia się rutyny – jednego z głównych winowajców wypalenia w związku. Każdy dzień może wyglądać inaczej, nie ma utartych rytuałów, przy których nie każdy jest w stanie się odnaleźć. Partnerzy mogą w dowolny sposób organizować wspólne spędzanie czasu, wybrać na to odpowiedni czas i miejsce. Dzięki temu nie dochodzi do nieporozumień, a spotkania nie mają okazji spowszednieć, stając się nieznośnym obowiązkiem dnia codziennego.
Wady niezobowiązujących relacji
Luźny związek nie jest jednak zawsze dobrym wyborem. Wiele zależy od charakteru partnerów i ich poglądów na wspólne życie. Przed podjęciem decyzji o pozostaniu w nieformalnym związku warto jest przyjrzeć się własnemu wyobrażeniu o relacji ludzi, których łączy uczucie. W przeciwnym razie wady luźnego związku mogą utrudnić czerpanie satysfakcji z bycia razem i doprowadzić do rozstania.
Poczucie samotności
Są osoby, które związek rozumieją jako dzielenie się z drugą osobą większością swojego czasu. Potrzebują poczucia, że partner dzieli z nimi tę samą przestrzeń i jest w niej obecny niemal w każdej chwili. Gdy zajdzie taka potrzeba, chcą znaleźć w partnerze powiernika swoich myśli i wsparcie w działaniach. W niezobowiązujących relacjach nie ma gwarancji, że partner w każdej chwili znajdzie czas. W zamian jest poczucie, że pewnej części życia nie można dzielić ze sobą w sposób ciągły. Istnieje zatem ryzyko pojawienia się poczucia samotności i frustracji, co jest niszczące dla związku.
Niepewność
Niezobowiązująca relacja to taka, w której partnerzy samodzielnie o sobie decydują i samodzielnie rozdysponowują swój czas i uwagę. Dotyczy to każdej sfery życia, również intymnej. W takiej sytuacji łatwo o dezorientację i niepewność, czy partner jest lojalny w związku. Zazdrość i potrzeba posiadania kontroli nad działaniami partnera ma bardzo niekorzystny wpływ na związek i nierzadko prowadzi do jego destrukcji. Jest to niebezpieczna sytuacja, z której niełatwo znaleźć wyjście.
Brak perspektyw na przyszłość
O ile luźny związek ma wiele zalet na pierwszym etapie znajomości, o tyle przedłużające się pozostawanie w niezobowiązującej relacji może przełożyć się na znudzenie i irytację brakiem perspektyw. Może pojawić się pytanie o sens bycia razem lub oczekiwanie deklaracji że strony partnera, który wszedł w luźną relację świadomie i nie odczuwa potrzeby zmiany takiego stanu rzeczy. Poczucie braku perspektyw może być destrukcyjne dla jednej ze stron relacji i stanowić zalążek braku porozumienia na pozostałych płaszczyznach w związku.
Luźna relacja – czy warto?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy warto wchodzić w związek, w którym partnerzy nie oczekują od siebie jasnych deklaracji. Decyzja zawsze powinna zostać podjęta po dokładnym przyjrzeniu się własnemu spojrzeniu na związki i życie. Tylko w ten sposób można zbudować satysfakcjonująca relację, która będzie miała potencjał przetrwania nawet najtrudniejszych momentów.