Strona głównaAktualnościOsobowość histrioniczna - charakterystyka i przyczyny

Osobowość histrioniczna – charakterystyka i przyczyny

Data

Kategoria

Osoba z histrionicznym zaburzeniem osobowości jest kimś interesującym, zachowującym się patetycznie, widocznym oraz przyciągającym uwagę. Mówiąc starym językiem, mogłaby być określona jako przewrażliwiona, mówiąc językiem niezwykle nowoczesnym – robi dookoła siebie show, przedstawienie. Właściwie nie da się jej nie dostrzec, natomiast jeżeli cokolwiek mogłoby odwrócić od niej uwagę środowiska, ściągnie ową uwagę z powrotem – coś upuści, kogoś stuknie, w desperacji omdleje.

Czym jest histrioniczne zaburzenie osobowości?

Osobowość histrioniczna. Histrioniczne zaburzenie osobowości należy do kategorii schorzeń połączonych z niestabilnością wewnętrzną i zakłóconym wizerunkiem swej osobowości. Ludzie chorujący na to schorzenie, opierają własną samoocenę na pochwałach ze strony innych, brak u nich prawdziwego, głębokiego uczucia własnej wartości. Mają dużą potrzebę oraz oczekiwanie bycia zauważonym, niezwykle wielokrotnie ich zachowania odbierane są jako zbyt dramatyczne oraz nieodpowiednie. Schorzenie to zazwyczaj zaczyna się we wczesnych latach dorosłego życia oraz częściej dotyka grupy pań aniżeli panów.

Styl osobowości

Styl osobowości jest swoistym typem działania konkretnej osoby, zestawem jej cech, zachowań oraz reakcji. Styl osobowości różni się od zakłócenia osobowości tymże, iż nie przynosi ciągłego cierpienia, osoba jest ich świadoma własnych cech, natomiast we współzależności od sytuacji umie dostosowywać oraz rozwijać własne zachowania. Zaburzenie to sprawia cierpienie człowieka, ze względu na jego osobę.

Jak przedstawia się osobowość histrioniczna?

Ważne sygnały w wypadku osobowości histrionicznej to zmienność oraz niepewność wewnętrzna i – przede wszystkim – zbytnia wyrazistość emocji. Osoba z tymże schorzeniem nie ma ograniczeń w sztucznym przedstawianiu indywidualnych rozterek oraz życiowych „dramatów”. Pragnie za wszelką cenę skupić na sobie uwagę środowiska, zrobić na odbiorcach wrażenie i uzyskać ich akceptację. W tymże celu może posunąć się nie jedynie do koloryzowania swoich przeżyć, jednak również do kreowania sytuacji niemających naprawdę miejsca.

Przyczyny histrionicznego zakłócenia osobowości

Prawdziwa przyczyna histrionicznego zakłócenia osobowości nie jest znana. Uczeni twierdzą, iż jest to wypadkowa elementów społecznych oraz wrodzonych. Wybrane rodziny mają historię HPD, co jest podstawą teorii, iż zaburzenie to można poniekąd wytłumaczyć genetyką. Z innej strony dzieci rodziców z HPD mogą po prostu objawiać zachowania, jakich nauczyły się od własnych rodziców.

Leczenie osobowości histrionicznej

Ważną metodą leczenia zaburzeń osobowości jest psychoterapia. Rozpoczęcie psychoterapii winno być poprzedzone oceną kliniczną, gdyż obraz osobowości może być konstelacją wzmożonych regularnie rozmaitych cech, i objawów charakterystycznych dla różnych schorzeń osobowości oraz zaburzeń emocjonalnych, oraz z tego względu odpowiednia diagnoza może powodować trudności. Osobowość histrioniczna może mieć dużo wspólnych cech z osobowością zależną, borderline, narcystyczną. Współwystępowanie objawów różnych schorzeń, może wymagać leczenia farmakologicznego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Na topie