Strona głównaAktualnościPozytywne myślenie - czyli jak myśleć pozytywnie?

Pozytywne myślenie – czyli jak myśleć pozytywnie?

Data

Kategoria

Myślenie pozytywne – nowy nurt w psychologii

Ile razy w podbramkowych sytuacjach życiowych słyszeliśmy słynne stwierdzenie: „Musisz zacząć w końcu myśleć pozytywnie!”? Jak często w przypływie złego nastroju, kiedy nic nie cieszy, a życie wydaje się być niekończącym się pasmem niepowodzeń, ktoś doszedł do wniosku, że najlepiej byłoby „włączyć pozytywne myślenie„? Zapewne niejeden z nas jest dobrze zaznajomiony z podobnymi radami. Szkopuł w tym, że niewielu wie, czym właściwie jest pozytywne myślenie i w jaki sposób powyższe rady wcielić w życie. 

Okazuje się, że rzekomo puste słowa o pozytywnym myśleniu nie są wcale bez znaczenia. Amerykański psycholog Martin Seligman dokładniej przyjrzał się temu, co zwykło się określać pozytywnym patrzeniem w przyszłość. Zauważył, że psychologia jako dziedzina nauki bacznie przygląda się jedynie negatywnym bodźcom, które mają wpływ na zdrowie psychiczne człowieka, pomijając przy tym niemal całkowicie bodźce pozytywne, które przecież także stymulują nastrój i kształtują psychikę. W ten sposób nastąpił przełom w psychologii, a pozytywne myślenie jest obecnie przedmiotem badań, dzięki czemu coraz lepiej rozumiemy, jak zastosować się do rad płynących z naszego otoczenia. 

Czym jest pozytywne myślenie?

Na tak postawione pytanie każdy bez wahania znalazłby słowa, którymi możnaby określić ten typ myślenia. Pozytywny czyli taki, który dobrze się kojarzy, jest przyjemny, nie ma niepożądanych konotacji. Właściwie każde z tych określeń jest prawidłowe. Nikt, kto w ten sposób starałby się wyjaśnić znaczenie słowa „pozytywny”, nie pomyliłby się. Taka definicja wciąż jednak nie dostarcza odpowiedzi na pytanie, co to jest pozytywne myślenie. Wciąż przypomina to puste słowo rzucone wtedy, gdy brakuje argumentów w rozmowie z kimś, komu w życiu nie najlepiej się układa. 

Poprawna definicja pozytywnego myślenia według psychologii Seligmana zakłada przede wszystkim poznanie samego siebie i stworzenie własnej siatki pozytywnych skojarzeń na bazie dobrych wspomnień z przeszłości i umiejętności dopasowania swoich upodobań do wyobrażenia o idealnej przyszłości. Nie ma uniwersalnego zestawu pozytywnych myśli. Tylko dogłębna analiza charakteru i dobrych skojarzeń danej osoby może zagwarantować, że odrzuci ona wszystko, co budzi negatywne emocje i skupi się wyłącznie na tym, jak ma wyglądać jej przyszłość zbudowana na fundamentach tego, co ją cieszy i napawa optymizmem. 

Jak zatem zacząć myśleć pozytywnie?

Początek wygląda zawsze tak samo – najpierw trzeba chcieć wydostać się że spirali myślenia w czarnych barwach. Nie stanie się tak, jeśli nie nastąpi przyznanie się przed samym sobą, że życie pełne jest stresowych sytuacji i niepowodzeń, a moment, w którym w sposobie myślenia zacznie dominować optymizm, nie będzie wolny od porażek i błędów. Słowem – nigdy nie będzie idealnie. Uświadomienie sobie tego faktu jest pierwszym krokiem w stronę pozytywnego myślenia

Aby zacząć myśleć pozytywnie niezbędny jest również powrót do przeszłości we wspomnieniach, jednak co najistotniejsze – jedynie w tych dobrych, które budzą uczucie komfortu i sprawiają, że pojawia się przytulne wrażenie spokoju. Nazwanie tego, co wywołuje pozytywne wrażenia jest ważne, ponieważ jest dokładnie tym samym, czego trzeba zaznać w przyszłości, by móc ponownie czuć się dobrze. Jest zatem tym, do czego warto dążyć i o czym myśleć w przypływie spadku energii i pogorszenia nastroju. Z czasem pozytywne myśli zaczną dominować u umyśle, a przyszłość będzie widziana w jaśniejszych barwach. 

A co z pesymistami?

Pesymizm to tendencja do widzenia przyszłości w ciemnych barwach. Dobra wiadomość jest taka, że nawet pesymista może nauczyć się myśleć pozytywnie, choć być może proces przystosowania się do nowych schematów myślenia będzie trwał dłużej. Zatem – do dzieła! 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Na topie